Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są dość oryginalną ofertą na naszym rynku ofert finansowych. Chociaż w swej budowie przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe udzielane przez typowe banki. Przychodzi jednakże wskazać na kilka fundamentalnych różnic.

1-wsza z nich to podmiot, który to jest w stanie udzielić kwotę postulowanej pożyczki. Jeśli przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Przeważnie jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w przedmiocie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Sprawdzanie historii kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to następna różnica pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe pragnąc podtrzymać zdrową politykę kredytową są zobligowane do badania i weryfikacji osób, które to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mogą mieć, chociaż statystyczne podstawy aby zakładać, że dług będzie opłacany w sposób poprawny.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na odrobinę odmiennych regułach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem możności weryfikacji potencjalnej osoby zainteresowanej uzyskaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do Biura Informacji Kredytowej innymi słowy do podstawowego sprzętu jakim dysponują banki. Z związku z tym wymagane jest stosowanie adekwatnych gwarancji spłaty pożyczki