Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako łatwy sposób na wyjście z zadłużenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są względnie świeżą propozycją na naszym rynku ofert finansowych. Jednak w swej budowie przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe oferowane przez zwykłe banki. Pozostaje jednakże wskazać na nieco ważnych różnic.

1-wsza z nich to podmiot, jaki to jest w stanie udzielić kwotę wnioskowanej pożyczki. Gdy przy typowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeżeli mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Z reguły jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w przedmiocie przekazywania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Weryfikacja zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to następna rozbieżność pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki próbując podtrzymać zdrową politykę kredytową są zobowiązane do analizowania i sprawdzenia osób, które to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mają, chociażby statystyczne podstawy aby zakładać, że dług będzie obsługiwany w sposób właściwy.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na odrobinę odrębnych zasadach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem opcji sprawdzenia ewentualnej jednostki zainteresowanej pozyskaniem pożyczki. Nie ma dostępu do BIK czyli do zasadniczego sprzętu jakim dysponują banki. Z związku z tym niezbędne jest używanie stałych gwarancji spłaty pożyczki