Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako łatwy sposób na wyjście z zadłużenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo świeżą ofertą na naszym rynku ofert kredytowych. Jednakże w swojej konstrukcji przypomina już świetnie nam znane kredyty bankowe udzielane przez zwyczajne banki. Warto jednakże wskazać na kilka zasadniczych różnic.

Pierwsza z nich to podmiot, który jest w stanie użyczyć sumy postulowanej pożyczki. W przypadku gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to gdy mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Najczęściej jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w przedmiocie przyznawania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Sprawdzanie historii kredytowej przyszłego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki próbując podtrzymać wydolną politykę kredytową są zobowiązane do badania i sprawdzenia osób, które to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mogą mieć, przynajmniej statystyczne przesłanki aby domniemywać, że dług będzie opłacany w sposób odpowiedni.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na trochę odrębnych regułach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem możliwości przetestowania potencjalnej jednostki zainteresowanej pozyskaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do Biura Informacji Kredytowej czyli do fundamentalnego sprzętu jakim dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym wymagane jest stosowanie stałych zabezpieczeń spłacenia pożyczki