Kredyt pod zastaw mieszkania - wszystko co powinieneś wiedzieć


W obecnych czasach w znacznym stopniu zwiększyła się cena informacji. Ta osoba, która to wie więcej i da radę zrobić pożytek z tej wiedzy jest nadzwyczaj pożądanym rodzajem pracownika na naszym polskim rynku pracy. Posiadana wiedza może być nam też wysoce użyteczna w osobistym życiu, nie tylko zawodowym. Dla dużej liczby ludzi może okazać się zaskoczeniem informacja, iż kredyt pod zastaw mieszkania może zostać udzielony nie tylko przez bank ale również przez osobę prywatną.

Generalnie zdołamy wyróżnić dwa rodzaje tego wariantu pożyczki lub kredytu (w języku potocznym zadomowiły się obydwie nazwy). Występują między nimi konkretne różnice, które to mam nadzieję poniższy artykuł uwypukli. Bank jako organizacja finansowa udziela kredytu hipotecznego, jest to kredyt celowy (na zakup domu, nabycie mieszkania itp.). Z tego też powodu środki pochodzące z kredytu mogą być spożytkowane tylko w sposób zdefiniowany w umowie kredytu. Bank chcąc zabezpieczyć zwrot udzielonego kredytu formułuje wymóg polegający na dokonaniu wpisu w dziale IV ksiąg wieczystych nieruchomości tj. hipoteka. Dzięki temu w momencie kiedy kredyt nie będzie spłacony, będzie mógł w dość krótkim czasie spełnić swoje roszczenia przez prowadzenie egzekucji z nieruchomości.

Kredyt pod zastaw mieszkania to również pożyczka pod zastaw nieruchomości. W tym wypadku środki finansowe są udzielane za pośrednictwem prywatnego inwestora. Umowa pożyczki jest natomiast podpisywana kancelarii notarialnej. Co więcej pożyczkodawca będzie w stanie się zabezpieczyć poprzez zapis w części IV KW - hipoteka lub części II KW- własność.