Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako łatwy sposób na wyjście z zadłużenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo świeżą ofertą na polskim rynku ofert kredytowych. Jednakże w swej konstrukcji przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe oferowane przez zwyczajne banki. Wypada jednakże wskazać na kilka ważnych rozbieżności.

Pierwsza z nich to podmiot, jaki to jest w stanie udzielić kwotę postulowanej pożyczki. W przypadku gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Najczęściej jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Sprawdzanie zdolności kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to następna różnica między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki próbując utrzymać wydolną politykę kredytową są zobligowane do analizowania i sprawdzenia osób, jakie to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mają, chociaż statystyczne przesłanki aby domniemywać, że dług będzie obsługiwany w sposób należyty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na nieco innych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem szansy weryfikacji ewentualnej osoby zainteresowanej uzyskaniem pożyczki. Nie ma dostępu do BIK innymi słowy do fundamentalnego narzędzia którym dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym wymagane jest stosowanie adekwatnych zabezpieczeń spłacenia pożyczki